Joden in islamitische landen: de behandeling van joden onder het 7de eeuwse Pact van Omar

Arabieren beweren soms dat ze als ‘semieten’ onmogelijk antisemitisch kunnen zijn. Dit is echter een semantische vervorming die voorbijgaat aan de realiteit van Arabische discriminatie en vijandigheid jegens Joden. Arabieren kunnen, net als ieder ander volk, inderdaad antisemitisch zijn.

De term “antisemiet” werd in 1879 in Duitsland bedacht door Wilhelm Marr om te verwijzen naar de anti-joodse manifestaties van die periode en om Jodenhaat een meer wetenschappelijk klinkende naam te geven. “Antisemitisme” is geaccepteerd en begrepen als haat tegen het Joodse volk.

Terwijl joodse gemeenschappen in Arabische en islamitische landen het over het algemeen beter deden dan die in christelijke landen in Europa, waren joden geen vreemden voor vervolging en vernedering onder de Arabieren en moslims. Zoals de historicus Bernard Lewis van de Princeton University heeft geschreven: “De Gouden Eeuw van gelijke rechten was een mythe, en het geloof erin was meer dan een oorzaak van Joodse sympathie voor de islam.”

Mohammed, de stichter van de islam, reisde in 622 na Christus naar Medina om volgelingen aan te trekken voor zijn nieuwe geloof. Toen de Joden van Medina weigerden zich te bekeren en Mohammed afwezen, werden twee van de belangrijkste Joodse stammen verdreven; in 627 vermoordden Mohammeds volgelingen tussen de 600 en 900 van de mannen en verdeelden de overgebleven Joodse vrouwen en kinderen onder elkaar.

De houding van moslims tegenover joden wordt weerspiegeld in verschillende verzen in de Koran, het heilige boek van het islamitische geloof. “Zij [de Kinderen van Israël] werden overgeleverd aan vernedering en ellende. Ze brachten de toorn van God over zichzelf, en dit omdat ze Gods tekenen verloochenden en Zijn profeten onrechtvaardig doodden en omdat ze ongehoorzaam waren en overtreders waren” (soera 2: 61). Volgens de Koran, proberen de Joden corruptie te introduceren (5:64), zijn altijd ongehoorzaam geweest (5:78), en zijn vijanden van Allah, de Profeet en de engelen (2:9798).

De dhimmi

Toch worden joden (en christenen) als ‘mensen van het boek’ beschermd onder de islamitische wet. Het traditionele concept van de “dhimma” (“bevel tot bescherming”) werd door moslimveroveraars uitgebreid tot christenen en joden in ruil voor hun ondergeschiktheid aan de moslims.

Volkeren die onderworpen waren aan moslimheerschappij hadden gewoonlijk de keuze tussen dood en bekering, maar joden en christenen, die zich aan de Schrift hielden, mochten als dhimmi’s (beschermde personen) hun geloof praktiseren. Deze “bescherming” deed er echter weinig toe om te verzekeren dat joden en christenen goed werden behandeld door de moslims. Integendeel, een integraal aspect van de dhimma was dat hij, als ongelovige, openlijk de superioriteit van de ware gelovige – de moslim – moest erkennen.

In de beginjaren van de islamitische verovering symboliseerde de “eerbetoon” (of jizya), betaald als een jaarlijkse hoofdelijke belasting, de ondergeschiktheid van de dhimmi. Later werd de inferieure status van joden en christenen versterkt door een reeks voorschriften die het gedrag van de dhimmi regelden.

Het was dhimmi’s op straffe van de dood verboden om de Koran, de islam of Mohammed te bespotten of te bekritiseren, om moslims te bekeren of om een ​​moslimvrouw aan te raken (hoewel een moslimman een niet-moslim als vrouw mocht nemen).

Dhimmi’s werden uitgesloten van openbare ambten en gewapende dienst en mochten geen wapens dragen. Ze mochten niet paardrijden of kamelen, synagogen of kerken bouwen die hoger zijn dan moskeeën, huizen bouwen die hoger zijn dan die van moslims of wijn drinken in het openbaar. Ze mochten niet met luide stemmen bidden of rouwen, omdat dat de moslims zou kunnen beledigen.

De dhimmi moesten publieke eerbied voor moslims tonen – hen altijd het midden van de weg opleverden. Het was de dhimmi niet toegestaan ​​om voor de rechtbank te getuigen tegen een moslim, en zijn eed was onaanvaardbaar in een islamitische rechtbank. Om zichzelf te verdedigen, zouden de dhimmi tegen hoge kosten moslimgetuigen moeten kopen. Hierdoor hadden de dhimmi weinig rechtsmiddelen als ze door een moslim werden geschaad.

Dhimmi’s werden ook gedwongen om onderscheidende kleding te dragen. In de negende eeuw bijvoorbeeld wees de kalief al-Mutawakkil van Bagdad een gele badge aan voor joden, waarmee een precedent werd geschapen dat eeuwen later in nazi-Duitsland zou worden gevolgd.

Geweld tegen Joden

Op verschillende momenten konden joden in moslimlanden in relatieve vrede leven en cultureel en economisch gedijen. De positie van de joden was echter nooit zeker en veranderingen in het politieke of sociale klimaat leidden vaak tot vervolging, geweld en dood. Joden werden over het algemeen met minachting bekeken door hun moslimburen; vreedzame coëxistentie tussen de twee groepen bracht de ondergeschiktheid en degradatie van de joden met zich mee.

Toen men dacht dat joden een te comfortabele positie in de islamitische samenleving hadden ingenomen, zou antisemitisme de kop opsteken, vaak met verwoestende gevolgen: op 30 december 1066 werd Joseph HaNagid, de joodse vizier van Granada, Spanje, gekruisigd door een Arabische menigte die ging verder met het met de grond gelijk maken van de Joodse wijk van de stad en het afslachten van de 5.000 inwoners. De opstand werd aangewakkerd door moslimpredikers die boos bezwaar hadden gemaakt tegen wat zij zagen als buitensporige Joodse politieke macht.

Evenzo slachtten Arabische bendes in Fez in 1465 duizenden Joden af, waarbij er slechts 11 in leven bleven, nadat een Joodse plaatsvervangend vizier een moslimvrouw op ‘een beledigende manier’ had behandeld. De moorden veroorzaakten een golf van gelijkaardige slachtingen in heel Marokko.

Andere massamoorden op Joden in Arabische landen vonden plaats in Marokko in de 8e eeuw, waar hele gemeenschappen werden weggevaagd door moslimheerser Idris I; Noord-Afrika in de 12e eeuw, waar de Almohaden verschillende gemeenschappen met geweld hebben bekeerd of gedecimeerd; Libië in 1785, waar Ali Burzi Pasha honderden Joden vermoordde; Algiers, waar Joden werden afgeslacht in 1805, 1815 en 1830 en Marrakech, Marokko, waar meer dan 300 honderd Joden tussen 1864 en 1880 werden vermoord.

Decreten die de vernietiging van synagogen bevolen werden uitgevaardigd in Egypte en Syrië (1014, 1293-4, 1301-2), Irak (854-859, 1344) en Jemen (1676). Ondanks het verbod in de Koran werden joden gedwongen zich tot de islam te bekeren of de dood onder ogen te zien in Jemen (1165 en 1678), Marokko (1275, 1465 en 1790-92) en Bagdad (1333 en 1344.

Zoals de vooraanstaande oriëntalist GE von Grunebaum heeft geschreven:

“Het zou niet moeilijk zijn om de namen samen te stellen van een zeer groot aantal Joodse onderdanen of burgers van het islamitische gebied die een hoge rang, macht, grote financiële invloed, aanzienlijke en erkende intellectuele verworvenheden hebben bereikt; en hetzelfde zou kunnen worden gedaan voor christenen. Maar het zou weer niet moeilijk zijn om een ​​lange lijst van vervolgingen, willekeurige confiscaties, pogingen tot gedwongen bekering of pogroms samen te stellen.”

De situatie van joden in Arabische landen bereikte een dieptepunt in de 19e eeuw. Joden in het grootste deel van Noord-Afrika (inclusief Algerije, Tunesië, Egypte, Libië en Marokko) werden gedwongen in getto’s te leven. In Marokko, dat de grootste joodse gemeenschap in de islamitische diaspora bevatte, moesten joden buiten het getto op blote voeten lopen of schoenen van stro dragen.

Zelfs moslimkinderen namen deel aan de degradatie van Joden, door stenen naar hen te gooien of hen op andere manieren lastig te vallen. De frequentie van anti-joods geweld nam toe en veel Joden werden geëxecuteerd op beschuldiging van afvalligheid. Rituele moordbeschuldigingen tegen de Joden werden gemeengoed in het Ottomaanse Rijk.

Tegen de twintigste eeuw was de status van de dhimmi in moslimlanden niet significant verbeterd. HEW Young, Britse vice-consul in Mosul, schreef in 1909:

“De houding van de moslims tegenover de christenen en de joden is die van een meester tegenover slaven, die hij behandelt met een zekere vorstelijke tolerantie zolang ze hun plaats behouden. Elk teken van pretentie tot gelijkheid wordt onmiddellijk onderdrukt.”

Het gevaar voor de Joden werd nog groter naarmate een confrontatie in de VN over de verdeling in 1947 naderde. De Syrische afgevaardigde, Faris el-Khouri, waarschuwde: “Tenzij het Palestijnse probleem wordt opgelost, zullen we moeite hebben om de Joden in de Arabische wereld.”

Meer dan duizend Joden werden gedood in anti-Joodse rellen tijdens de jaren 1940 in Irak, Libië, Egypte, Syrië en Jemen. Dit hielp de massale uittocht van Joden uit Arabische landen op gang te brengen.

Tot slot: Het Pact van Omar

Omar II vaardigde in 637 een verdrag uit dat de vernedering en onderdrukking van niet moslims tot in detail beschreef. De klassieke juristen-theologen geven ons het Pact van Omar, bewaard in de vorm van een brief die werd ingediend bij Abu ‘Ubaydah, en die Omar heeft geratificeerd.

Het vormt het geheel van beperkingen en privileges die zijn aangegaan door een verdrag tussen overwinnende moslims en veroverde en onderworpen niet-moslims, zoals christenen en Joden.

Hoewel het ogenschijnlijk om christenen lijkt te handelen, handelde het Pact wel degelijk over de Joden:

 1. ‘Niet om in Damascus en omgeving kerk, klooster, kapel, monnikskluis te bouwen;
 2. ‘Niet om te repareren wat vervallen is van onze kerken, noch een van hen die zich in moslimwijken bevinden;
 3. ‘Onze kerken niet te onthouden van moslims die daar ’s nachts of overdag stoppen;
 4. ‘Om deuren te openen voor de reizigers en de reiziger;
 5. ‘Niet om daar of in onze huizen een spion te schuilen, niet om iemand te verbergen die een verrader is van de moslims;
 6. ‘Om de naqus slechts zachtjes te verslaan in onze kerken;
 7. ‘Niet om er een kruis op te zetten;
 8. ‘Niet onze stem verheffen in gebed of zingen in onze kerken;
 9. ‘Niet om een ​​kruis of ons boek in processie te dragen;
 10. ‘Niet om onze Paas- of Psalmzondag processies te nemen;
 11. ‘Niet om onze stem te verheffen over onze doden, noch om vuren met hen te tonen op de markten van de moslims, noch om onze begrafenissen bij hen in de buurt te brengen;
 12. ‘Niet om wijn te verkopen of afgoderij te paraderen in gezelschappen van moslims;
 13. ‘Niet om een ​​moslim tot onze religie te verleiden, noch hem ertoe uit te nodigen;
 14. ‘Geen slaven te houden die eigendom zijn geweest van moslims;
 15. ‘Niet om te voorkomen dat een familielid de islam betreedt als hij dat wil;
 16. ‘Om onze religie te behouden waar we ook zijn;
 17. ‘Niet op de moslims lijken in het dragen van de qalansuwah (hoed van een Griekse priester), de tulband, schoenen, noch in de scheiding van het haar, noch in de manier van rijden;
 18. ‘Niet om hun taal te gebruiken of bij hun naam genoemd te worden;
 19. ‘Om het haar aan de voorkant te knippen en onze voorlokken te verdelen;
 20. ‘Om de zunnar om ons middel te binden;
 21. ‘Niet om Arabisch op onze zegels te graveren;
 22. ‘Niet om op onze zadels te rijden;
 23. ‘Niet om wapens te houden noch ze in onze huizen te plaatsen, noch zwaarden te dragen;
 24. ‘Om moslims te eren tijdens hun bijeenkomsten, om hen op de weg te begeleiden, om op te staan ​​in openbare bijeenkomsten wanneer ze dat willen;
 25. ‘Niet om onze huizen hoger te maken dan die van hen;
 26. ‘Niet om onze kinderen de Koran te leren;
 27. ‘Geen partners zijn met een moslim, behalve in zaken;
 28. ‘Om elke moslimreiziger in onze gebruikelijke stijl te vermaken en ze er drie dagen in te voeden;
 29. ‘We zullen een moslim niet misbruiken en wie een moslim slaat, heeft zijn rechten verspeeld.

Bronnen:

 • naar een artikelJews in Islamic Countries: The Treatment of Jews” op de site van The Jewish Virtual Library (JVL)
 • naar een artikelJizyah: The Humiliation of Non-Muslims” van 11 augustus 2020 op de site van Centre for Indic Studies
 • naar een artikelIslam and the Jews: The Pact of Umar, 9th Century CE

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.