Amerikaans Joods orthodoxe ‘fixer’ redt Afghaans vrouwen voetbalteam uit de klauwen van de Taliban

Zebulon Simantov, de laatste Jood van Afghanistan, heeft Kabul niet verlaten, ondanks de inspanningen van enkele Joodse figuren en organisaties.

Een van hen was rabbi Moshe Margaretten, een ultraorthodoxe fixer wiens passie het is Joden uit gevaarzones te brengen. Margaretten betaalde Moti Kahana, een Israëlisch-Amerikaanse zakenman die mensen hielp uit het door oorlog verscheurde Syrië te halen, als tussenpersoon en om Simantov eruit te krijgen.

Maar Kahana vertelde Margaretten wat vele anderen hadden gehoord: Simantov ging niet weg vanwege zijn langdurige weigering om zijn Israëlische vrouw te verhinderen dat ze een echtscheidingsvonnis te verlenen. Simantov vreesde geconfronteerd te worden met het rechtssysteem van Israël, dat een dergelijke weigering bestraft.

Rabbi Moshe Margaretten

Maar Kahana kwam met een ander idee. Het team dat hij naar Kabul stuurde om Simantov eruit te halen, ontdekte dat er tal van vrouwen waren die het doelwit van de Taliban dreigden te worden toen ze de totale controle over Afghanistan overnamen – waaronder leden van het nationale vrouwenvoetbalteam van het land, samen met rechters en aanklagers.

Veel van de vrouwelijke voetballers van het land zijn sinds de overname ondergedoken. Tijdens hun vorige regeerperiode, zo’n 20 jaar geleden, hebben de Taliban de meisjes verhinderd om enige vorm van onderwijs te krijgen.

Vrouwen konden hun huis niet verlaten zonder een mannelijk familielid, mochten niet werken en werden gedwongen de allesbedekkende boerka te dragen. Degenen die hen trotseerden, ontvingen gewoonlijk straffen en afranselingen.

Of Rabbi Margaretten misschien geïnteresseerd in het betalen voor hun extractie? “Absoluut,” zei Margaretten. “Geef me 10 uur.” Binnen een dag had Margaretten, die woont in het Amerikaanse Williamsburg, Brooklyn, $ 80.000 bijeengebracht uit zijn ultraorthodoxe gemeenschap. 

Hij maakte het geld over naar Kahana’s adviesbureau, GDC, en tegen woensdag coördineerde Kahana vanaf zijn boerderij in New Jersey de extractie van ten minste vier voetballers, een rechter, een officier van justitie en hun families, over land en door de lucht. 

Kahana zei dat de groep 23 mensen telde. Margaretten zei dat het geld ook de vluchtelingen na hun vertrek zou helpen. Tegen vrijdag zei Kahana dat zijn team nog eens 23 mensen had geëxtraheerd.

Khalida Popal, de voormalige aanvoerster van het Afghaanse nationale damesvoetbalteam, die tegenwoordig in ballingschap leeft in Denemarken en de leiding heeft over de pogingen om de speelsters uit de greep van de Taliban te halen, bedankte de non-profitorganisatie van Margaretten, Tzedek Association, donderdagmiddag op Twitter, terwijl de wereld huiverde van het nieuws over een massale zelfmoordaanslag op de luchthaven van Kabul.

“Bedankt @Tzedek_Assoc voor je ongelooflijke hulp bij deze levensreddende reddingsoperatie, inclusief coördinatie naar de luchthaven en andere routes, en politieke connecties”, zei ze. “Samen redden we levens!” (Margaretten zei dat een deel van de fondsen via Tzedek wordt geleid, en dat sommige rechtstreeks naar het project gaan om de vluchtelingen te helpen.)

Popal voegde geen details toe en stuurde geen verzoeken om een ​​interview terug, maar haar uiting van opluchting kwam na dagen van tweets waarin bezorgdheid en onzekerheid werd geuit. Volgens de Washington Post is dinsdag weer een vliegtuiglading Afghaanse vrouwelijke voetballers, hun familieleden en functionarissen vertrokken naar Australië, met 75 mensen aan boord van de reddingsvlucht.

“Dit is precies waar onze spelers gisteravond waren”, tweette ze 90 minuten eerder, met een video van het bloedbad op de luchthaven van Kabul. “Ik ben bezorgd en nerveus en voel me slecht in mijn maag. Ik weet niet of sommige van onze spelers hier zijn. Ik maak me zorgen.”

Margaretten en Kahana zeggen dat ze van plan zijn nog tientallen mensen over land en door de lucht te extraheren. Margaretten zei dat hij verwacht meer dan $ 2 miljoen te moeten inzamelen voor de inspanning.

Bronnen:

  • naar een artikel van Ron Kampeas “Afghanistan’s last Jew’s would-be Jewish rescuers save Afghan women soccer team” van 29 augustus 2021
  • naar een artikel van Reuvain Borchardt “Orthodox Jews in U.S. Help Evacuate Four Afghan Children” van 27 augustus 2021 op de site van Hamodia
  • naar een artikelAfghanistan: Sport bodies call for emergency evacuation of female players” van 21 augustus 2021 op de site van BBC